Jak vyčistit bazén po zimě

Jarní zprovoznění bazénu je jednoduchá a můžete s ní začít, až když se teploty vzduchu v noci nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody v bazénu dosahuje 10° až 15°Prvotní úklid bazénu je důležitý, zejména odstranění velkých mechanických nečistot, vysátí usazenin na dně, vyčištění stěn a dna bazénu od nečistot, včetně vodního kamenePo doplnění vody a zapojení filtrace, solárního ohřevu a tepelného čerpadla, je důležité zkontrolovat pH vody a aplikovat přípravky na dezinfekci a údržbu vody. Po úpravě pH vody a obsahu volného chlóru je bazén připraven na běžný provoz.

Správné jarní uvedení bazénu do provozu je důležité, už jen pro to, aby voda vydržela křišťálově čistá po celou sezonu. Pokud budeme jarní přípravě věnovat dostatečnou péči, snížíme si náklady na provoz bazénu. Příprava bazénu na novou sezonu je navíc jednoduchá.


Kdy začít s ozimováním bazénu?

Odzimování bazénu a čištění bazénu po zimě doporučujeme zahájit tehdy, když se teploty vzduchu v noci nedostávají trvale pod bod mrazu. Teplota vody v bazénu by měla dosahovat 10° až 15°. Poté se můžeme v klidu pustit do údržby bazénu po zimě.


Prvotní vyčištění bazénu

Po odkrytí plachty (případně fólie) je potřeba odstranit velké mechanické nečistoty, které se během zimy mohly do bazénu dostat. Větší kusy ručně, na menší kusy (listí, jehličí, atd.) použijte bazénovou síťku. Případné usazeniny na dně bazénu vysajeme bazénovým vysavačem. Pokud je bazén po zimě velmi znečištěn, je nutné vodu z bazénu vypustit. 


Nyní je potřeba před doplněním vody vyčistit dno a stěny bazénu od nečistot. Nejčastěji se na stěnách bazénu usazuje vodní kámen. Na prvotní očištění stěn a dna bazénu doporučujeme použít Spray Cleaner nebo Aquamar Clear Gel. Zároveň tak zabráníte tvorbě bakterií. Naneste přípravek na stěnu bazénu, nechte 15 minut působit a poté důkladně smyjte vodou. V případě většího znečištění postup opakujte. 


Vyčištění bazénu po zimě


Zapojení filtrace a solárního ohřevu

Zapojte filtraci, namontujte tepelná čerpadla a solární ohřev (pokud jej využíváte). Pokud využíváte pískovou filtraci, doporučujeme alespoň jednou za dva roky vyměnit filtrační písek. Zkontrolujte dotáhněte všechny spoje, aby nedošlo k úniku vody. V případě nočních mrazíků ponechejte zapnutou filtraci přes solární ohřev. Zjistěte, jak vybrat tepelné čerpadlo pro bazén.


Doplnění vody do bazénu

Dopusťte vodu do bazénu až do úrovně středu odtokové příruby skimmeru. Začněte s filtrací a nejméně 24 hodin nepřetržitě filtrujte. V případě, že napouštíte bazén studniční vodou, použijte přípravek Regulátor tvrdosti nebo Studna mineral. Tyto přípravky sníží tvrdost vody a vyváží z vody nežádoucí minerály, které způsobují zbarvení vody a zákaly. 

Odzimovanie bazéna

Po napuštění vody zkontrolujte a upravte pH vody. Měření pH není nic náročného. Za pomoci pH testerů zjistíte, zde je pH v požadovaném rozmezí od 6,8 do 7,2. Ideální na toto zjištění je tabletový tester pH. V případě odchylky použijte pH PLUS nebo pH MÍNUS. Po 24 hodinách od napuštění pomocí testeru změřte koncentraci volného chlóru (obsah by neměl být nižší než 0,3 mg/l).


Vzápětí aplikujte přípravek Aquamar Chlor Shock nebo Shock Chlor, který zničí většinu řas, bakterií a virů. Jedná se o počáteční dezinfekci bazénu. Bude zajištěna rychlá a účinná dezinfekce vody. Po 5 dnech překontrolujte opět pH vody a obsah volného chlóru. Jakmile je voda zbavena nečistot, doporučujeme alespoň jednou za týden měřit pH vody a používat víceúčelové tablety Aquamar Triplex nebo MULTI tablety 5 v 1. Poté je možné přijít na běžný provoz bazénu. 


Bazén po zimě

Máte v bazénu slanou vodu? Tak pozor odzimování se liší!

Odzimování bazénu se slanou vodou má svá specifika oproti bazénům s klasickou chlorovou úpravou. Nejprve je třeba zkontrolovat koncentraci soli v bazénu a případně ji doplnit. Poté je vhodné provést úpravu pH a alkalinity vody a teprve poté spustit filtrační systém. Důležité je také pravidelně kontrolovat koncentraci soli a dle potřeby ji doplňovat.

V případě značného znečištění bazénu je třeba provést šokovou chloraci, která zabije bakterie a řasy v bazénu. Po šokové chloraci je nutné počkat, až se hladina chlóru sníží na bezpečnou úroveň pro koupání, a teprve poté je možné začít s běžnou údržbou bazénu. 

Při odzimování bazénu se slanou vodou je důležité dodržovat správné postupy a pravidelně kontrolovat kvalitu vody, aby byla zajištěna křišťálově čistá voda a bezpečné koupání pro uživatele bazénu.


Udržujte bazén s čistou vodou po celou sezónu

Doporučujeme si také nakoupit bazénovou chemii na údržbu vody přes léto, o údržbě a čištění vody v bazénu si přečtěte náš odborný článek.

Nevíte si rady?

My vám poradíme

Do poradny

info@dovody.cz